Мета: поглибити
знання учнів про однорідні члени речення, удосконалити вміння знаходити
узагальнюючі слова при них, домогтися засвоєння учнями правил уживання розділових
знаків при узагальнюючих словах, сформувати вміння пояснювати розділові знаки в
реченнях з однорідними членами за допомогою пунктуаційних правил, розвивати
вміння правильно інтонувати речення з однорідними членами при узагальнюючих
словах; розвивати навички поширювати речення узагальнюючими словами, будувати
висловлювання з використанням узагальнюючих слів; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник,
програмно-педагогічні засоби «Українська мова для випускників і абітурієнтів,
для ділових людей» (авт. Скуратівський Л. В., Шелехова Г. Т., Новосьолова В.
І., Кадоб’янська
Н. М., Плетньова Л. В), «Тестові завдання. Українська мова та література».
Тип уроку: урок формування
практичних умінь і навичок.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
Перевірка
домашнього завдання (заслуховування вправи та дібраних прикладів на правила
вживання коми при однорідних членах речення).
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності
Ситуативне завдання.
Доповніть подані речення однорідними
членами речення так, щоб вони розкривали зміст виділених слів, запишіть їх.
Якими членами речення виступають виділені слова і дібрані до них однорідні
члени? Який між ними зв’язок?
1. Я
найбільше захоплююся такими шкільними
предметами:…
2. Прогулянки
на свіжому повітрі корисні завжди:…
3.
… – усюди
буяє весна.
4.
…моральні
якості, які притаманні кожній порядній людині.
IV. Опрацювання нового матеріалу
Слово
учителя.
Висновок
Узагальнювальні
слова:
·
виступають у тій же синтаксичній
функції, що й об’єднувані
ними однорідні члени речення;
·
можуть виражатися різними частинами
мови, однак найчастіше – займенниками і прислівниками все, всі, ніщо, ніхто, всюди та ін.
·
між узагальнюючими словами та
однорідними членами речення існують відношення родового типу й відношення
частини й цілого.
1. Прослухайте казку і пригадайте, які
розділові знаки вживаються при узагальнюючих словах.
Вихвалялася
Двокрапка:
«Я
зовсім не те, що Крапка.
Маю я
близьких і рідних –
Гурток
Членів Однорідних.
Стану я
– вони за мною
Всі
збираються юрбою,
А коли
мене нема…»
«Не
хвалися задарма, -
Пан Тире
їй відповів, -
І не
трать хвастливих слів.
Це також
моя сім`я,
І її
збираю я.
Всі
стоять переді мною
Так, як
лист перед травою.
Я
вживаюсь після них,
Другорядних,
Головних,
Різних
Членів Однорідних,
А мені
близьких і рідних».
(А. Свашенко)
2.
Співставте ваші міркування з теоретичним матеріалом таблиці
При однорідних
членах речення с т а в и т ь с я
Двокрапка
|
Тире
|
Двокрапка і тире
|
Якщо перед
ними стоїть узагальнююче слово:
УС: О, О, О.
Все бачить співець у широкім роздоллі: і небо, і море, красу світову. (Л.
Українка).
|
Якщо після них
стоїть узагальнююче слово:
О, О, О – УС.
На пустирях, на рівчаках та неглибоких балках – скрізь росте ця невибаглива
рослина.
|
Якщо перед
ними стоїть узагальнююче слово і вони знаходяться в середині речення:
УС: О, О, О -
… .
Все: жито,
пшениця й овес – разом поспіло і висипало зерно.
|
Увага! Якщо перед однорідними членами речення стоять слова як-от, тобто, а саме, наприклад, то
перед цими словами ставиться кома, а після них – двокрапка: Усе його цікавило, а саме: дорога, ліс,
окопи під лісом. (Ю.
Збанацький).
3.
Культура мови. Інтонація речень з узагальнюючими словами.
Залежно від місця узагальнюючого слова щодо
однорідних членів змінюється інтонація речення:
а) після
однорідних членів і тривалої паузи узагальнююче слово вимовляється з сильним
підвищенням голосу;
б) перед
однорідними членами голос при узагальнюючому слові знижується, робиться пауза.
Але в обох випадках однорідні
члени речення вимовляються з перелічувальною інтонацією.
V. Формування практичних умінь і навичок
шляхом виконання системи завдань і вправ. Робота в групах.
І група
Спишіть,
вставте розділові знаки. Підкресліть узагальнювальні слова двома лініями, а однорідні члени речення —
однією.
1.
Все
своє дитинство я ходив по насінню. Я часто
й спав у насінні в житі в просі в ячмені й горосі на печі. (О.
Довженко.)
2.
Обізвалась
трава голосами тисячі своїх жильців коників
метеликів жуків. (М.
Коцюбинський.)
3.
У щастя
людського два рівних є крила троянди й виноград красиве і корисне. (М. Рильський.)
4.
Лози висип кручі ліс все блищить і сяє на сонці. (О. Довженко.)
ІІ група
Виразно
прочитайте вірш. Спишіть. Поставте пропущені розділові знаки. Поясніть уживання однорідних членів
речення як засобу художнього
зображення.
Ми любимо весну І ріки глибокі
Зелену чудесну І поле веселе
Грімницю у тучі І рідні оселі
І дощик співучий І цвіт у маю —
І луки широкі Всю землю свою!
( М. Стельмах)
(Підсилюють однорідність і роблять текст
різноманітним прийменники і сполучники)
Ø Розберіть
слово дощик фонетично і як частину мови.
Робота в
парах
Складіть по два речення з поданими словами та
словосполученнями
так, щоб кожне з них в одному випадку виступало узагальнюючим при однорідних членах, а в другому — іменною
частиною складеного присудка.
Зразок. У нашому місті такі навчальні
заклади: школи, технікуми, вузи.— Школи, технікуми, вузи—навчальні заклади
нашого міста.
Українські письменники,
фільми, книги, дерева,
посуд.
4. Диктант з обґрунтуванням (зробіть
пунктуаційний аналіз тексту).
Сон-трава
Наші предки, шануючи все живе, у
кожній рослині бачили щось незвичайне, неповторне. Квітка сон-трави зворушувала
своєю ніжністю, беззахисністю, була особливо помітною на початку весни, коли
інші квіти ще не цвітуть. В Україні поширена така легенда. Кожна квітка, як і
все живе на світі, має свою матір. Лише у сон-трави не рідна мама, а люта
мачуха. Ще тільки сніг зійшов, а вона вже розбудила її, розштовхала: «Вставай,
сонлива та дрімлива, вже всі квітки цвітуть, а ти спиш!» Вона і схопилася, й
одцвіла раніше за всіх, і ніхто її краси не бачив. (За Г. Бондаренко).
5. Творче завдання.
Складіть і запишіть речення з
узагальнювальними словами квіти, земля,
все, всюди, птахи, небо, звуки.
Ø
Розберіть складені вами речення за
схемою.
VI. Систематизація
і узагальнення знань, умінь і навичок
1. Розгляньте алгоритм синтаксичного
розбору простого ускладненого речення і зробіть
синтаксичний розбір речення Наближення зими у
всьому серце чує: і в шелесті трав, і в вітрі, і в стежках. (В. Сосюра).
Алгоритм синтаксичного розбору простого
ускладненого речення
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє
завдання
1. Підготуйте
усний твір на лінгвістичну тему «Однорідні члени речення», у якому були б
відповіді на такі питання:
·
Чому члени речення називаються
однорідними?
·
Якими частинами мови вони виражаються?
·
Визначте члени речення, які можуть бути
однорідними?
·
Які однорідні члени речення називаються
поширеними?
·
Назвіть сполучники, які використовуються
для зв’язку
однорідних членів речення?
·
Дайте визначення однорідним означенням.
·
Коли означення не є однорідними?
·
Для чого використовуються при однорідних
членах узагальнюючі слова?
·
Які розділові знаки вживаються при
узагальнюючих словах?
·
Яку синтаксичну роль виконують однорідні члени
речення?
·
Назвіть особливості пунктуації таких речень.
2. Складіть
опорний конспект «Однорідні члени речення».
Немає коментарів:
Дописати коментар